Thee...

Fascinace materiálem… Limitované, tématicky laděné kolekce, ale také zakázková výroba, rozvíjející myšlenku slow fashion. Nadčasové střihy zpracované z přírodních materiálů s důrazem o jejich péči a udržitelnost. Možnost variability, unisex, nadhled.

Úcta k řemeslu… Učíme se, nasloucháme, pátráme. Respekt k tradičním technikám zpracování, ale také k samotnému procesu výroby. Ručně spřádané příze, rovněž upcyklace, je téma, které nás zajímá. Odkud se k nám materiál dostává? Kdo a jak ho zpracovává? Je možné si vyrobit vlastní? Jaké plemeno je u nás nejrozšířenější? Klademe si otázky a hledáme odpovědi. Chceme být inspirací pro ty, kteří v sobě najdou stejného dobrodruha jako mi našli v sobě.

"Hmota, která vzniká pod mýma rukama, mění se do tvarů, siluet a dostává nový rozměr" to je ta cesta, na jejímž konci vidím TEBE...

...

Respect of the craft… Learning, listening and searching is essential for us. We worship the traditional techniques and also the process of the manufacture. Our interest is not focused only on the hand-spun yarn but also the upcycling. We want to know from what place the material comes from? Who actually makes it, and how? Would we be able to make our own? What breed of sheep is the most common in our country? We constantly question ourselves and look for the answers. We want to inspire like minded individuals who share the same passion and curiosity as we do. 

Fascinated by the materials… We create limited editions, themed based collections and also custom made products. Thee...identifies with the philosophy of slow fashion We design timeless cuts made from natural materials with an emphasis on their care and sustainability. Our garment is variable, unisex, and it represents  opinion.

„The fabric growing in my hands, transforms into the shapes, silhouettes, gains another dimension.“ That is the path at the end of which I see THEE…

 

1A7237B4-E0DA-4013-BF1E-224D33A64D89

Zpět do obchodu